VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę
INFORMACJA DLA UCZESTNIKÓW PIELGRZYMKI
26 kwietnia 2015r. już po raz siódmy brać strażacka spotka się pod szczytem Jasnej Góry na VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków. W związku z tym doniosłym wydarzeniem, niezbędne jest zapewnienie jej właściwej oprawy i sprawnej organizacji.
Tradycyjnie, jak w latach ubiegłych, Pielgrzymka rozpocznie się o godzinie 10.45., złożeniem meldunku na Placu im. Władysława Biegańskiego przed Ratuszem Miejskim w Częstochowie. Na Placu zbierają się poczty sztandarowe: KG PSP, ZG ZOSP RP, wszystkich KW PSP i Oddziałów Wojewódzkich ZOSP RP oraz kompania honorowa Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, kompanie towarzyszące z SA PSP w Krakowie i Poznaniu, a także CS PSP w Częstochowie i Ochotniczych Straży Pożarnych: Ogniowa Kompania Honorowa OSP Kołaczyce woj. podkarpackie, Mazowiecka Kompania Reprezentacyjna OSP Brzezia woj. mazowieckie, Kompania Reprezentacyjna OSP Brudzów woj. świętokrzyskie, Kompania Reprezentacyjna OSP woj. małoposkie. W rozpoczęciu pielgrzymki wezmą również udział trzy orkiestry: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów woj. śląskie, Orkiestra Dęta OSP Polanka Wielka woj. małopolskie, Orkiestra Dęta OSP Gać woj. podkarpackie.

W uroczystości rozpoczęcia Pielgrzymki przewiduje się udział: Komendanta Głównego PSP, Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP, Komendantów Wojewódzkich PSP, Komendantów Szkół Pożarniczych, Dyrektorów CNBOP-PIB i CMP i Prezesów Zarządów Oddziałów Wojewódzkich ZOSP RP oraz zaproszonych Gości. Po złożeniu meldunku zostanie uformowana kolumna pielgrzymkowa, która w asyście orkiestr, kompanii honorowych i sztandarów przejdzie Aleją Najświętszej Marii Panny na Błonia Jasnogórskie. Celem uroczystego rozpoczęcia i przemarszu jest zaakcentowanie idei pielgrzymowania na Jasną Górę i strażackiej tradycji.

Ze względu na brak możliwości postoju w miejscu rozpoczęcia Pielgrzymki. samochody przewożące gości, poczty sztandarowe i kompanie na Plac Biegańskiego przy Ratuszu Miejskim powinny podjeżdżać na parking przy ulicy Racławickiej - przy Kościele św. Jakuba (północna strona Placu Biegańskiego), a po wysadzeniu pasażerów przemieścić się na parkingi przy „Domu Pielgrzyma” (ul. Klasztorna – P7a, P7b). Pozostali przybyli na Pielgrzymkę strażacy, ich rodziny oraz osoby towarzyszące powinni udać się bezpośrednio na Błonia Jasnogórskie. Centralna część Błoni (sektor środkowy) jest zarezerwowana dla Orkiestr OSP.

Około godziny 11.45. czoło Pielgrzymki wyruszającej z Placu Biegańskiego dotrze na Błonia Jasnogórskie. Kolumna zatrzyma się na linii orkiestr OSP. Orkiestry z Placu Biegańskiego dołączą do orkiestr znajdujących się już na Błoniach Jasnogórskich i będą realizowały przewidziany program. Kompanie Honorowe zajmą miejsce przed pielgrzymami. Poczty sztandarowe przybyłe z Placu Biegańskiego i Goście przejdą na Wały Jasnogórskie i zajmą miejsce obok ołtarza. Poza sztandarami KW PSP i ZOW ZOSP RP (uczestniczącymi w rozpoczęciu Pielgrzymki), każde z województw ma prawo do skierowania na Wały Jasnogórskie dodatkowo 10 pocztów sztandarowych, wyznaczonych wspólnie przez właściwych Komendantów Wojewódzkich PSP i Zarządy Oddziałów Wojewódzkich ZOSP RP (wyznaczone poczty sztandarowe otrzymają zaproszenia umożliwiające wejście, które przesyłam do Prezesów Oddziałów Wojewódzkich ZOSP RP). Pozostałe poczty sztandarowe Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Oddziałów Związku OSP RP, które przybędą na pielgrzymkę ustawią się po prawej i lewej stronie wydzielonego sektora dla orkiestr na Błoniach Jasnogórskich.
Nie ma podziału miejsc i wyznaczonych sektorów dla pielgrzymów według województw. Pielgrzymi zajmują dowolne miejsce w zależności od kierunku wejścia na Błonia Jasnogórskie. Poczty sztandarowe przybyłe z grupami pielgrzymów przechodzą na miejsce wyznaczone dla pocztów sztandarowych w składzie trzyosobowym. Kompanie reprezentacyjne, poza biorącymi udział w przemarszu, ustawiają się bezpośrednio na Błoniach przed orkiestrami.
Na Błoniach Jasnogórskich przybyłe orkiestry powinny zajmować miejsca do godziny 10.00. Koncert orkiestr i zespołów artystycznych rozpocznie się o godzinie 10.30 i będzie składał się z 2 części. Druga części koncertu rozpocznie się po godzinie 11.00.
Po zakończeniu drugiej części koncertu przewidywany jest czas wolny do godziny 11.45.
Zespoły artystyczne OSP (chóry) zajmują miejsce na Wałach Jasnogórskich w okolicy Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II do godziny 10.00.

Autokary, którymi przyjadą orkiestry i zespoły artystyczne parkują na zarezerwowanych dla nich parkingach: Rynek Wieluński - strona południowa (P2) i północna (P1), parking przy Domu Pielgrzyma (ul. Klasztorna – P7c), parking przy ul. Barbary (Seminarium - P11) oraz parking przy ul. Sikorskiego (P9 - naprzeciw Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie ). Autokary zespołów i orkiestr powinny posiadać oznakowanie w postaci plakatu pielgrzymki umieszczonego po prawej stronie za szybą. Przemarsz orkiestr z miejsc parkingowych na Błonia Jasnogórskie ma charakter wejścia gwiaździstego (wejście orkiestr na Błonia z różnych kierunków).
Pozostałe autokary przewożące pielgrzymów parkują na następujących parkingach:
- OLEŃKA - wjazd od ulicy Oleńki (P3, P4)
- 7 KAMIENIC - wjazd od ulicy 7 Kamienic (P5)
- JADWIGI - WYSZYŃSKIEGO - wjazd od ulicy Jadwigi i Wyszyńskiego (P6)
- KUBINY - JADWIGI - wjazd od ulicy Jadwigi (P8)
- SIKORSKIEGO II ( P10 - teren Komendy Miejskiej PSP)
Wszystkie pojazdy uczestników Pielgrzymki powinny być oznakowane plakatem Pielgrzymki umieszczonym za przednią szybą pojazdu po prawej stronie.
MAPKA Z LOKALIZACJĄ  PARKINGÓW DO POBRANIA
Dziennikarze, którzy będą wykonywać zdjęcia, kręcić filmy lub przeprowadzać wywiady z uczestnikami Pielgrzymki w czasie jej trwania muszą posiadać akredytację. Akredytację muszą posiadać również osoby nie będące dziennikarzami, a realizujący filmy, wykonujący zdjęcia oraz przeprowadzające wywiady w czasie trwania Pielgrzymki na Wałach Jasnogórskich. O akredytację należy zwrócić się bezpośrednio do Biura Prasowego Jasnej Góry (tel. 34 377 74 88). Akredytację można uzyskać drogą elektroniczną wysyłając podanie (formularz zgłoszeniowy) na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.  lub faxem na nr tel.34 365 61 06, pocztą lub dostarczyć osobiście na adres:
Biuro Prasowe Jasnej Góry
ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa

Wszelkie informacje dotyczące akredytacji oraz druki niezbędne do uzyskania akredytacji znajdują się na stronie internetowej Jasnej Góry pod adresem: http://www.jasnagora.com/akredytacje/tekst.php 

źródło: katowice.kwpsp.gov.pl