Komenda Główna PSP w Warszawie
Zarząd Główny ZOSP Rzeczypospolitej Polskiej
Bezpieczeństwo i higiena pracy ma na celu ochronę strażaków, ratowników przed zagrożeniami zdrowia i życia występującymi w środowisku służby i w miejscach realizacji zadań służbowych. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy są to nakazy i zakazy określające organizacyjne i techniczne warunki w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy strażakom podczas realizacji zadań statutowych.
W okresie obowiązywania sezonu grzewczego nasilają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. Ze względu na sposób działania, czad zwany jest cichym, zabójcą. Gromadzący się w pomieszczeniu czad jest niewidocznym pozbawionym zapachu gazem, nieco lżejszym od powietrza, trudno rozpuszczalnym w wodzie.
1. W rolnictwie: budynki gospodarcze (szopy, komórki, garaże: wiaty, kotłownie), budynki inwentarskie i magazynowe, sterty i stogi, budynki i instalacje przerobu produktów rolnych (młyny, paszarnie itp.), maszyny rolnicze, środki transportu rolnicze, uprawy rolne, łąki, nieużytkowane powierzchnie rolnicze.
2. Obiekty zamieszkania: budynki jedno- i wielorodzinne, hotele, internaty, domy wczasowe itp.
3. Lasy: uprawy leśne, młodniki oraz różne drzewostany.
4. Środki transportu: środki komunikacji drogowej, kolejowej - szynowej, lotniczej i śródlądowej.
5. Obiekty produkcyjne: pomieszczenia socjalne, instalacje technologiczne, rurociągi oraz magazyny i urządzenia.
6. Obiekty użyteczności publicznej: obiekty administracyjno - biurowe, oświaty i nauki, służby zdrowia, handlowo-usługowe, widowiskowe, sakralne.
7. Na siódmym miejscu pod względem ilości pożarów uplasowały się budynki magazynowe: magazyny, place składowe, zbiorniki oraz place budowy.
8. Inne grupy niż ww.: śmietniki, drzewa, obiekty specjalne, trawy na terenach nierolniczych itp.
źródło: Urząd Statystyczny we Wrocławiu
Znaczenie liczb w numerze rozpoznawczym materiału na tablicy ADR - cd
1100 Chlorek allilu
Strona 1 z 2