
Mając na uwadze aktualną pogodę zapraszamy do zapoznania się ze sposobem postępowania z odmrożeniami. Odmrożeniem nazywamy miejscowe uszkodzenie tkanek na skutek działania zimna. W odmrożeniu skóra początkowo bywa zaczerwieniona, później staje się sina, szaroniebieska , a w końcu biało blada. We wstępnym okresie odmrożenia występuje uczucie marznięcia, swędzenie. Lekkie odmrożenie i silne przechłodzenie powodują od razu silny ból, podczas gdy ciężkie odmrożenia pozostają również w cieple zupełnie niebolesne. Głównym zagrożeniem jest nieodwracalne obumarcie odmrożonych części ciała a także zakażenie. Powstanie i stopień ciężkości odmrożeń zależą od temperatury, wilgotności powietrza, prędkości wiatru, powierzchni oddziaływania oraz czasu działania zimna.
Charakterystyka ze względu na typ odmrożenia:
Odmrożenie powierzchniowe dotyczy skóry i tkanki podskórnej. Charakterystyczne jest białe lub szare zabarwienie tkanek. Skóra w początkowym okresie czerwienieje a miejsce odmrożenia nie boli. Skóra jest miękka. Jeśli jest prawidłowo leczone nie pozostawia trwałych następstw.
Odmrożenie głębokie dotyczy części ciała. Skóra ma kolor biały lub szary; jest twarda. W obrębie odmrożonym tętno jest niewyczuwalne, dochodzi także do utraty czucia.
Charakterystyka ze względu na stopień odmrożenia:
Miejsce takiego stopnia odmrożenia charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry. Obszar uszkodzonej tkanki jest biały lub żółty.
W miejscu odmrożenia występują pęcherze powierzchowne zawierające treść surowiczą, otoczone obszarem obrzęku.
Występują głębokie pęcherze, zawierające purpurowy lub podbarwiony krwią płyn.
Takie odmrożenie dotyczy tkankę podskórną, kości, mięśnie. Prowadzi do mumifikacji palców lub kończyn.
Postępowanie :
Przy miejscowych wyziębieniach i powierzchownych odmrożeniach pierwszą czynnością jest rozluźnienie obcisłej odzieży i rozsznurowanie butów, gdyż ucisk wywierany na odmrożone okolice ogranicza ukrwienie. Należy zabezpieczyć poszkodowanego przed dalszą utratą ciepła, a odmrożone kończyny przed dalszymi urazami.Zaleca się ogrzewanie rąk, wsuwając je np. pod pachy. W przypadkach zmarznięcia bez równoczesnego wychłodzenia całego ciała zezwala się na wykonywanie czynnych ruchów dotkniętych kończyn. Nie wolno natomiast przy odmrożeniach wykonywać ruchów biernych. Poszkodowanego należy owinąć kocami, podać łyżeczkami mocno osłodzone gorące napoje. Odmrożone okolice przykrywa się materiałem opatrunkowym i dba po to, aby nie były uciskane.
Pamiętaj, nie wolno:
1. pocierać odmrożeń,
2. przebijać pęcherzy,
3. poddawać odmrożonych części ciała działaniu wysokiej temperatury,
4. pozwalać pacjentowi na spożywanie alkoholu lub palenie tytoniu,
5. polewać miejsc odmrożonych zimną wodą ani okładać śniegiem,