Wstrazacy_pomagaja_haitie wtorkowym trzęsieniu ziemi na Haiti mogło zginąć ponad 100 tys. osób, szacuje się że 3 miliony może potrzebować pilnej pomocy. Na pomoc ruszyła grupa ratowniczo-poszukiwawcza straży pożarnej (63 ratowników i  12 psów wyspecjalizowanych w poszukiwaniu żywych osób).Ciężka Grupa Poszukiwawczo Ratownicza (USAR Poland) to jedna z 11 takich grup działających na świecie.

strazacy_pomagaja_haitiWe wtorkowym trzęsieniu ziemi na Haiti mogło zginąć ponad 100 tys. osób, szacuje się że 3 miliony może potrzebować pilnej pomocy. Na pomoc ruszyła grupa ratowniczo-poszukiwawcza straży pożarnej (63 ratowników i  12 psów wyspecjalizowanych w poszukiwaniu żywych osób).

Ciężka Grupa Poszukiwawczo Ratownicza (USAR Poland) to jedna z 11 takich grup działających na świecie. Działa według standardów Międzynarodowej Grupy Doradczej ds. Poszukiwania i Ratownictwa INSARAG ONZ. Grupa ratowników to strażacy z Nowego Sącza, Warszawy, GdańskaZabierają ze sobą specjalistyczny sprzęt ratowniczy do poszukiwania i uwalniania osób uwięzionych pod gruzami.  Są to m.in. geofony, kamery wziernikowe, kamery termowizyjne oraz sprzęt do odgruzowywania ofiar.  Zadaniem grupy będzie udzielenie niezbędnej pomocy ratowniczej, poszukiwanie ofiar oraz ich odgruzowywanie, a także pomoc techniczna. Na Haiti są już 23 europejskie ekipy ratowniczo-poszukiwawcze.