strazacy-w-rosji-2010Minął tydzień odkąd polscy strażacy wyjechali do Rosji, aby pomóc w akcji gaszenia pożarów lasów. Strażacy pomagają rosyjskim ratownikom m.in. w gaszeniu pożaru torfu w okolicach miejscowości Spas-Klepiki. Uczestniczyli również w akcji gaśniczej w miejscowości Lunkino. Decyzję o wyjeździe grupy polskich strażaków z PSP podjął Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji.pozar-rosja-2010
Grupa polskich strażaków prowadziła akcję gaśniczą m.in. w miejscowości Balon (rejon Spas-Klepiki). Na miejscu pracę utrudniają utrzymujące się trudne warunki meteorologiczne: wysoka temperatura (dochodząca do 42 stopni Celsjusza) oraz silny i zmienny wiatr.

strazacy-w-rosji-2010Minął tydzień odkąd polscy strażacy wyjechali do Rosji, aby pomóc w akcji gaszenia pożarów lasów. Strażacy pomagają rosyjskim ratownikom m.in. w gaszeniu pożaru torfu w okolicach miejscowości Spas-Klepiki. Uczestniczyli również w akcji gaśniczej w miejscowości Lunkino. Decyzję o wyjeździe grupy polskich strażaków z PSP podjął Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji.
Grupa polskich strażaków prowadziła akcję gaśniczą m.in. w miejscowości Balon (rejon Spas-Klepiki). Na miejscu pracę utrudniają utrzymujące się trudne warunki meteorologiczne: wysoka temperatura (dochodząca do 42 stopni Celsjusza) oraz silny i zmienny wiatr.

Od 11 sierpnia 2010 r. strażacy pomagają w gaszeniu pożaru torfu w okolicach miejscowości Spas-Klepiki. Strażacy zapobiegają również rozprzestrzenieniu się pożaru na tereny sąsiednie.pozar-rosja-2010

Akcję gaśniczą rozpoczęli 10 sierpnia 2010 roku w rejonie położonym około 23 km od bazy w miejscowości Lunkino. Obok polskich strażaków w tym rejonie pracowali strażacy rosyjscy oraz grupa gaśnicza z Białorusi.

Cały konwój dotarł w rejon miasta Riazań 9 sierpnia br. Na miejscu polscy strażacy otrzymali od władz rosyjskich wytyczne dotyczące miejsca prowadzenia dalszych działań.

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej wyjechali do Rosji 7 sierpnia br.

W akcji gaszenia pożarów w Rosji biorą udział strażacy z Mazowsza, Śląska, Opolszczyzny, Lubelszczyzny, Podlasia, województw: kujawsko-pomorskiego i lubuskiego oraz z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Do Rosji pojechało łącznie 5 dowódców. Specjalny batalion gaśniczy PSP liczy 159 osób. Akcję na miejscu koordynują służby ratownicze Federacji Rosyjskiej.

Strażacy wzięli ze sobą specjalistyczny sprzęt ratowniczo-gaśniczy: m.in. pojazdy gaśnicze do poruszania się w trudnym terenie, samochód ze sprzętem do ochrony dróg oddechowych, dwie cysterny o pojemności 25 000 l i 28 000 l, pompy dużej wydajności, autobus do przewozu ratowników oraz kontenery logistyczne i sanitarne.

źródło: mswia.gov.pl