Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce przypomina, że zima jest szczególnie trudnym okresem w egzystencji zwierząt. Silne mrozy i obfite opady śniegu powodują, że zagrożenie to drastycznie wzrasta. Inspektorat TOZ, co roku ratuje setki zwierząt od śmierci z powodu przemarznięcia organizmu lub wygłodzenia. Dlatego zwracamy się z apelem, aby szczególnie podczas gwałtownych spadków temperatury zadbać o naszych czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół.
Od początku roku według statystyk odnotowano prawie 122 zgony osób, spowodowane przez tlenek węgla, a blisko 1,5 tys. osób uległo podtruciu – poinformował podczas konferencji prasowej Wiesław Leśniakiewicz komendant główny PSP. Jest to bardzo poważne zjawisko, które powoduje dużą liczbę ofiar śmiertelnych, szczególnie w okresie grzewczym. Ministerstwo oraz KG PSP rozpoczęły 9 listopada br. kampanię „Nie dla czadu”.
Dwutlenek węgla (czad) – o czym należy wiedzieć …
Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w
mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę.
Wstęp do lasów w Polsce jest wolny.
źródło: www.ogienwlesie.lasy.gov.pl
Strona 1 z 3